ARA
MEŞHURLARIN SON SÖZLERİ
Peygamber Efendimiz (sallallahü aleyhi selem) Dıhyetü’l-Kelbî’yi (radıyallahü anh) bir mektupla Bizans Kayserine gönderdi. Bu mübarek sahabe, orada yaşadıklarını ve duyduklarını şöyle anlatır:
“Mektup okunduğu zaman, oradakiler Kayser’in yanından çıktılar. Huzura ben alındım. Kayser, onların dinî işlerini düzenleyen piskoposu çağırdı. Diğerleri onu mektuptan haberdar etmişlerdi. Bunu Kayser’in kendisi de söyledi ve mektubu ona okuttu. Piskopos ona şunları söyledi: “O, beklediğimiz peygamberdir”
- İşte O beklediğimiz peygamberdir ki, hazreti İsa onun geleceğini bizlere müjdelemişti. Kayser sordu: 
- Peki, bana ne tavsiye edersin? Piskopos dedi ki: 
- Ben onu tasdik ediyor ve ona tabi oluyorum. Kayser; 
- Şayet ben bunu yapacak olursam krallığımdan olurum, dedi. 
Sonra biz Kayser’in yanından çıktık. Kayser, o sırada yanında misafir olan Ebu Süfyan’ı çağırttı ve ona sorduğu suallerden, Hazret-i Muhammed’in son peygamber olduğunu anladı. Mektubu Safatır isimli papaz okuduğunda Hazret-i Muhammed’in son peygamber olduğuna iman etti, fakat onu derhal öldürdüler. Sonra Kayser, beni huzuruna çağırdı ve şöyle dedi: 
- Seni gönderen zata de ki, ben onun peygamber olduğunu biliyorum. Fakat krallığımı terk edemem...
Ferve bin Amr el-Huddâmî, Ammân’da Bizans Kayserinin nâibi (vâlîsi) idi. Muhammed aleyhisselâmın peygamberliğini işitince îmân etti. Müslümân olduğunu bildirmek için Resûlullah efendimize bir mektûb yazdı ve hediyyeler gönderdi. Mektûbunda şöyle diyordu: 
(Muhammed aleyhisselâma arz ederim ki, ben Müslümân oldum. İnanıyorum ki sen Îsâ aleyhisselâmın, geleceğini müjdelediği Peygambersin. Vesselâmü aleyküm...) 

“Sen dünyâya düşkünsün!”
Onun Müslümân olduğunu Kayser haber alınca, vâlîlik vazîfesinden aldı ve hapsettirdi. Ferve, Kaysere şöyle dedi: 
-Vallahi ben Muhammed aleyhisselâmın dîninden aslâ dönecek değilim. Sen de biliyorsun ki O, Allahü teâlânın Resûlü ve Îsâ aleyhisselâmın geleceğini müjdelediği Peygamberdir. Senin Ona îmân etmemen dünyâya çok düşkün olduğundandır. 
Kayser; 
-Doğru söylüyorsun, dedi. 
Ferve bin Amr, bir mümin olarak son nefesini hapiste verdi.”
Tüm İçerikler