ARA
MEŞHURLARIN SON SÖZLERİ
 Eshâb-ı kirâmın ilklerinden olan Câbir radıyallahü anh anlatıyor: Tufeyl bin Amr, meşhur bir şâirdi. Misâfirperver ve cömert bir insan olduğu için, herkes tarafından sevilirdi. Yemen taraflarında mamur ve verimli bir beldede oturan Devs kabilesine mensuptu. İşte bu Tufeyl bin Amr ed-Devsî, bir gün Peygamber Efendimize (sallallahü aleyhi ve sellem) gelerek; “BİZ SENİ KORURUZ...”
-Yâ Resulallah! Çok sağlam bir kale içerisinde seni koruyan insanlar arasında kalmak ister misin? diye sordu ki; bununla (bizim memleketimize hicret etmez misiniz? Biz seni muhkem bir kalede korur ve bütün kötülüklerden muhafaza ederiz) beyânında bulunmak istedi... 
Allah’ın Resulü bu teklifi kabul etmedi. Zira, Allahü teâlâ, Ensâr için hicreti gizli tutmuştu. Vakti gelip Peygamber Efendimiz (sallallahü aleyhi ve sellem) Medine’ye hicret edince, Tufeyl radıyallahü anh ile kavminden bir adam da Medine’ye hicret ettiler. O adam Medine’de hastalandı ve rahatsızlığına sabır göstermeyerek parmaklarının etrafını geniş bir okla kesti. Vefat edinceye kadar da o parmaklarından kan aktı... 
Vefat ettikten sonra, Tufeyl radıyallahü anh bu şahsı rüyada gördü. Adam güzel bir suret içinde bulunuyordu. Ancak elleri örtülü bir vaziyette idi. 
Hazreti Tufeyl sordu: 
“Rabbin sana nasıl muamelede bulundu?” Adam; 
“Peygamber Efendimizin (sallallahü aleyhi ve sellem) yanına hicret etmiş olduğum sebepten dolayı günahlarımı mağfiret etti” diye cevap verdi. 
Tufeyl radıyallahü anh; 

“ELLERİN NİÇİN SARGILI?”
“Ellerini neden bu şekilde sargılı olarak görüyorum?” diye sorunca, adam dedi ki: 
“Bana, ‘senin bozmuş olduğun şeyleri düzeltmeyeceğiz’ diye söylendi.” 
Tufeyl radıyallahü anh bu rüyasını Peygamber Efendimize (sallallahü aleyhi ve sellem) anlattı. Resulullah efendimiz de; 
“Ey Rabbim! O kişiyi elleri dolayısı ile yaptığı suçunu da mağfiret et” diye duada bulundular
Tüm İçerikler