ARA
SORULARLA İSLAMİYET / SESLİ
Sual: Dinimizde mübarek gece ve gündüzler ne zaman başlar ne zaman biter? Mesela Cuma gecesi hangi gecedir? Cumayı Cumartesine bağlayan gece mi, yoksa Perşembeyi Cumaya bağlayan gece mi? Gece ve gündüz okunacak dualar ne zamana kadar okunur?
CEVAP
Toplamı 24 saat olan gece ile gündüze bir gün denir.
Şer’i gündüz, imsak ile başlayan, akşam ezanına kadar olan zamandır. Oruç bu vakitte tutulur. Şer’i gece ise, akşam ezanından imsak vaktine kadar olan zamandır.

Mübarek geceye, kendinden sonra gelen günün ismi verilir. Önceki günü öğle namazı vaktinden, o gecenin fecrine kadar olan zamandır. Mesela Cuma gecesi, Perşembe gününü Cuma gününe bağlayan gecedir. Perşembe günü öğleden sonra artık Cuma gecesi sayılır. Yalnız, Arefe ve üç kurban günlerinin geceleri farklıdır. Bu dört gece, bu günleri takip eden gecelerdir.

Sabah akşam iman duası okunmalı deniyor. Burada sabah ne demektir? Ne zaman başlar ne zamana kadar okunabilir? Sabah duası gece yarısında okumaya başlanır, öğle ezanına kadar okunabilir. Akşam duası ise, öğleden sonra başlar, gece yarısına kadar okunabilir.

Akşam veya gece okunması gereken tesbihler, dualar, unutulursa veya bir iş sebebiyle okunamazsa, ertesi gün eğer öğleye kadar okunabilirse, zamanında okunmuş gibi sevaba kavuşulur. Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
(Bir kimse, her gece okuduğu dua ve zikirleri ihmal edip okumadan yatarsa, ertesi günü öğleye kadar okursa, vaktinde okumuş gibi aynı ecir ve sevaba kavuşur.) [Müslim]